Информация за мястото:
Този забележителен възрожденски дом е построен през 1863 г. изцяло в стила на европейския класицизъм. Но някои чужди изследователи не без основание оприличават сградата с италианско палацо от епохата на Ренесанса. Негов собственик е известния търговец и възрожденски общественик Никола Недкович. Фасадата на къщата е богато декорирана с тържествен четириколонен портик с кръгли арки. Най-забележителни във вътрешната част са симетрично разположените стаи с орнаментирани в геометричен стил тавани и богато изписани стени.Стаите са богато декорирани и имат строго определено предназначение. ”Зелената стая” е женската,”червената” е гостната,”лилавата”е трапезарията,а „оранжевата” всекидневната. В стаите към двора са изобразени пейзажи с изгледи от различни европейски градове. Днес къщата на Недкович е обзаведена като експозиция „Старинен градски тип”, представяща вътрешната наредба на богатите пловдивски домове от ХІХ век. Изложени са мебели и вещи на фамилия Недкович.
Здравейте,
Посетих вашата композиция вчера, както Етнографския Музей и останах с много приятни впечатления- чудесни, добре запазени и поддържани експонати и къщата с градинката. Бих направил следната препоръка.
Прекалено много се фокусира на революционните борби и въстанията. Твърде много оръжие и напомняне на хайдутските движения. Считам че това дава изкривена представа за възрожденския процес, в който значително влияние има християнското мисионерство чрез превода на библията от П Р Славеков и други видни просветители, чрез образователва дейност (секцията за Найден Геров е добър пример), бит и християски обичаи. Мисля че въжделенията и духовното израстване на народа ни е било не толкова срещу турската цивилна или гръцката
религиозна администрации, колкото за утвърждаване на ценностите на християнската вяра в духовен план така както ги е чувствувал народът ни. Актът на обяваване на независимостта през 1908 след съединението е кулминация на този дух който се материализира в отхвърляне на васалните ретроградни власти както на Отоманската империя така и на Русия. Мисля че в този дух трябва бъде посланието от изложбата до всеки който излиза от нея.
С поздрав,
Тодор Кънчев
Виртуал Пловдив предоставя възможност за свободни коментари в сайта, без да се ангажира по никакъв начин с тях!